Przywracamy marzenia dzieciom w Kurdystanie

Już 14 dzieci kurdyjskich znajduje się pod opieką polskich Darczyńców. Trwa druga edycja programu „Przywrócić marzenia – pomoc dzieciom w Kurdystanie”.

Jest to inicjatywa wsparcia dzieci osieroconych przebywających na terenie Regionu Kurdystanu (iracki Kurdystan), podopiecznych kurdyjskiej organizacji pozarządowej – Fundacji im. Barzaniego (Barzani Charity Foundation, BCF). Polega na symbolicznej adopcji jednego dziecka i udzielaniu mu wsparcia finansowego przez okres minimum roku. Przekazywane środki przeznaczane są m.in. na pokrycie podstawowych potrzeb związanych z jego utrzymaniem, a także edukacją czy opieką medyczną.

W Polsce program realizowany jest od 2019 roku przy współpracy lubelskiego Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenia Solidarności Globalnej i wspomnianej kurdyjskiej organizacji partnerskiej. W Regionie Kurdystanu taka formuła pomocy, oferowana dzieciom osieroconym i ich rodzinom, posiada wieloletnią tradycję. BCF we współpracy z Emirackim Czerwonym Półksiężycem opracowała projekt opieki nad dziećmi osieroconymi już w 2009 roku. Następnie, w 2011 roku, rozpoczął się drugi projekt, ‘Orphan Care – Kurdistan’. Aktualnie zarejestrowanych jest ponad 20 tys. dzieci osieroconych, z czego 8002 czeka na wsparcie (stan na 12 kwietnia 2021 r.). Są to zarówno dzieci i młodzież pochodzenia kurdyjskiego, jak i dzieci uchodźców z Syrii oraz osób przesiedlonych wewnętrznie z terenu Iraku, w skutek prześladowań ze strony tzw. Państwa Islamskiego.

Każdego, kto chciałby włączyć się w dzieło „przywracania marzeń dzieciom w Kurdystanie”, odsyłamy po szczegółowe informacje tutaj: http://solidarity.com.pl/kurdystan/