Misją Stowarzyszenia Solidarności Globalnej jest niesienie pomocy osobom będącym w potrzebie poprzez działalność misyjną, rozwojową, edukacyjną, humanitarną oraz wszelką działalność służącą ochronie godności życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
Nasi partnerzy


Polub nas na:

Somethere

Integracja po austriacku

Spotkania z przedstawicielami wiedeńskich władz, organizacji pozarządowych oraz zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie integracji cudzoziemców to cel wizyty w stolicy Austrii - Wiedniu, w której udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia Solidarności Globalnej oraz organizacji i instytucji, w tym mediów, z Lublina i Białegostoku.

W czterodniowej wizycie, która obyła się w dniach 15-18 kwietnia 2015r. uczestniczyło 7 osób, m.in. przedstawicielka Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Paulina Babis; przedstawicielka Prezydenta Miasta Białystok, Zdzisława Sawicka - Dyrektor MOPR w Białymstoku oraz reprezentujący Urząd Miasta Lublin - Piotr Choroś. W skład delegacji weszli także oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i mediów (radia eR Lublin).

Uczestnicy wyjazdu spotkali się z pracownikami Ministry for Europe, Integration and Foreign Affaires, a także urzędnikami z Urzędu Miasta Wiedeń (City of Vienna) oraz Austrian Integration Fund- organizacji, prowadzącej i koordynującej szereg działań na rzecz obcokrajowców na terenie Austrii.

Podczas wizyty odbyło się także spotkanie w Międzykulturowym Centrum Dla Dziewcząt-Imigrantek „Peppa Project” z przedstawicielami wiedeńskiego Caritas oraz wizyta w Hotelu Magdas, który jako pierwszy w Europie zatrudnia głównie migrantów.

Austriacy mają wiele innowacyjnych i przemyślanych pomysłów na integrację cudzoziemców - migrantów i uchodźców. Podstawą jest obowiązkowa nauka języka, która ułatwia dalsze życie migranta w kraju przyjmującym, pomaga w znalezieniu pracy, mieszkania oraz umożliwia nawiązanie opartych na zaufaniu relacji z otoczeniem.

Austriacy stawiają nie tylko na pomoc socjalną (choć tej oczywiście nie brakuje), ale także na aktywność cudzoziemców, która sprzyja integracji i zapobiega przyjmowaniu postawy bierności. Wszystko odbywa się wg zasady: skuteczna integracja jest możliwa dzięki podejmowaniu aktywności i szybkim nawiązaniu relacji ze społeczeństwem przyjmującym.

A skuteczność właśnie jest tym, czym Austriacy mogą się pochwalić. Dzięki wizytom studyjnym umożliwiającym poznanie modelowych rozwiązań w obszarze integracji cudzoziemców możliwe jest tworzenie opartych na doświadczeniach wypracowanych w innych krajach polskich programów integracyjnych.

Projekt „Współpraca międzynarodowa jako metoda budowania lokalnego potencjału integracyjnego polskich miast (Lublina i Białegostoku)” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich, budżetu państwa i środków własnych Stowarzyszenia Solidarności Globalnej.

 
Nasz kanał na YouTube

 

Translator