Misj Stowarzyszenia Solidarnoci Globalnej jest niesienie pomocy osobom bdcym w potrzebie poprzez dziaalno misyjn, rozwojow, edukacyjn, humanitarn oraz wszelk dziaalno suc ochronie godnoci ycia ludzkiego od poczcia do naturalnej mierci.
Nasi partnerzy


Polub nas na:

Somethere

Kubańska misja na półmetku

Warsztaty dla grupy młodych katechetów, pomoc w przygotowaniu przedstawienia na Boże Narodzenie, odwiedzanie osób starszych i chorych w ich domach, wyjazdy do miejsc, gdzie dopiero tworzy się Kościół, organizacja zabaw dla dzieci przy okazji święta Trzech Króli– tak upłynęły pierwsze tygodnie trwającej od połowy grudnia misji wolontariackiej na Kubie.  W Caibarien, mieście usytuowanym w północnej części Diecezji Santa Clara przebywa nasza wolontariuszka Ewa Pankiewicz.

Dla Kubańczyków zgromadzonych wokół kościoła katolickiego Boże Narodzenie to święto przeżywane we wspólnocie – tłumaczy Ewa. Nowy Rok natomiast witany jest wśród najbliższych, w rodzinie. Na Święto Trzech Króli najbardziej czekają najmłodsi. Organizowane są dla nich animacje i przedstawienia opowiadające historię Trzech Króli, rozdawane prezenty, które chociaż skromne, to wywołują uśmiech u każdego. Tu dzieci cieszą się z najprostszych rzeczy.

Caibarien, gdzie mieszka wolontariuszka to jedno z miejsc, które najbardziej ucierpiały podczas wrześniowego huraganu, najsilniejszego od wielu lat. Mimo, że wraz z końcem 2017 roku ogłoszono zakończenie okresu odbudowy i naprawy strat, to skutki kataklizmu nadal są bardzo widoczne w całej miejscowości, szczególnie w rejonach położonych najbliżej morza. Wciąż żywe są także w opowieściach ludzi, spośród których wielu straciło wszystko. Domy bez dachów, naruszone konstrukcje, zburzone ściany, nadal nieuprzątnięte podwórka to tutaj powszechny widok.

To też przejaw bezradności ludzi, braku możliwości, środków na odbudowę zniszczonego dobytku, nadziei na lepsze jutro – dodaje Ewa. Dlatego ważna jest obecność, uczestniczenie w codziennym życiu Kubańczyków, rozmowy, słuchanie, obserwowanie, szukanie nowych form wsparcia i współpracy, co stanowi jeden z celów realizowanej misji na Kubie.

 

Last Updated (Wednesday, 10 January 2018 15:57)

 
Nasz kana na YouTube

Translator