Misją Stowarzyszenia Solidarności Globalnej jest niesienie pomocy osobom będącym w potrzebie poprzez działalność misyjną, rozwojową, edukacyjną, humanitarną oraz wszelką działalność służącą ochronie godności życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
Nasi partnerzy


Polub nas na:

Somethere

Przesłanie z dworca Brześć

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na spotkanie otwarte z serii „Horyzonty Solidarności” z udziałem Mariny Hulii, autorki książki pt. „Dzieci z Dworca Brześć” oraz jej bohaterów.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 18 lutego 2020 r. o godz. 18:00 w Lubartowskiej 77.

 

Marina Hulia – pochodzi z rodziny białorusko-rosyjskiej, urodziła się w Ukrainie, od ponad 20 lat mieszka w Polsce. Wolontariuszka, nauczycielka, inicjatorka licznych działań na rzecz dzieci i młodzieży oraz osób wykluczonych społecznie, m.in. więźniów i uchodźców. Laureatka nagrody specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za nieocenione zasługi dla kultury polskiej, zwłaszcza edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, a także integracji społecznej (2006 r.), nagrody im. Sergio Vieira de Mello za zasługi pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur (2007 r.), nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2013 r.).

Źródło zdjęcia: Dzieci z Dworca Brześć

W 2016 r. do Białorusi napłynęła duża fala uchodźców z Czeczenii, głównie matek z dziećmi. Uciekali m.in. przed przemocą domową i prześladowaniami ze strony reżimu. Większość wielokrotnie próbowała przekroczyć granicę z Polską, by starać się o status uchodźcy, jednak tylko nielicznym to się udawało. Pozostali byli zmuszeni wracać na dworzec kolejowy w Brześciu (Białoruś) i koczować tam czasem nawet przez kilka miesięcy. Powrót do Czeczenii, z uwagi na zagrożenie życia swojego i bliskich, nie był możliwy. Gdy Marina Hulia usłyszała o sytuacji wielodzietnych rodzin czeczeńskich, niemal natychmiast wyruszyła do Brześcia, by wesprzeć ich w tym trudnym momencie. Na brzeskim dworcu zorganizowała Szkołę Demokratyczną dla dzieci, żeby mimo ekstremalnych warunków, w jakich przyszło im funkcjonować, mogły kontynuować naukę i rozwijać talenty. Opieką otoczyła także ich matki. Do dzisiaj wspiera zarówno rodziny, które osiedliły się w Białorusi jak i te, którym udało się przekroczyć granicę z Polską.
Fot. ks. Mieczysław Puzewicz

 

Na kanwie brzeskich doświadczeń Mariny Hulii powstała książka pt. „Dzieci z Dworca Brześć”. Jest to zbiór historii osób, którym dworzec w Brześciu zastąpił na pewien czas domy rodzinne, przeplatanych wywiadami dziennikarki, Moniki Głuskiej – Durenkamp, z ludźmi, którzy na różnych etapach angażowali się w pomoc „mieszkającym” na dworcu w Brześciu rodzinom uchodźców z Czeczenii. Wypełniona pięknymi zdjęciami autorstwa znanych polskich fotografów, opowieść ukazuje wielką odwagę i poświęcenie towarzyszące decyzji o porzuceniu ojczyzny i rozpoczęciu życia na nowo w obcym kraju. Niesie nadzieję i uczy, jak ważne są proste gesty solidarności i konkretne działania na drodze przywracania godności i wiary w lepszą przyszłość tym, którzy z dnia na dzień znaleźli się na marginesie życia.

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę „Dzieci z Dworca Brześć”.

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do dn. 17 lutego 2020 r. (poniedziałek) do godz. 12:00, telefonicznie +48 797 341 681 lub mailowo This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it


Partnerzy wydarzenia:


 


Horyzonty Solidarności to cykl spotkań otwartych organizowanych przez lubelskie Stowarzyszenie Solidarności Globalnej we współpracy z Centrum Wolontariatu w Lublinie. Wśród prowadzących spotkania są m.in. misjonarze, wolontariusze, autorzy reportaży, książek, którzy przybliżają tematy ważne, dotyczące tego, co dzieje się na świecie. Szczególną uwagę staramy się poświęcić miejscom zapomnianym, dotkniętym dramatem wojny, gdzie podstawowe prawa człowieka nie są szanowane, a największym marzeniem ludzi jest wolność i pokój. Wierzymy, że ciekawe prelekcje, wzbogacone barwnymi fotorelacjami, poszerzą wiedzę
z zakresu spraw międzynarodowych, a także zainspirują do szukania różnych ścieżek wsparcia i angażowania się w konkretne dzieła solidarności z potrzebującymi. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

Kolejne 25 marca 2020 r. o godzinie 18:00 w Centrum Wolontariatu przy ul. Głębokiej 17 w Lublinie. Zapraszamy!


Last Updated (Monday, 10 February 2020 11:01)

 
Nasz kanał na YouTube

 

Translator