Miasteczko Integracyjne 2020

Inaczej niż zwykle, bo nie w wielkim namiocie ozdobionym flagami innych państw, ale w przestrzeni internetowej, spotkaliśmy się z młodymi ludźmi z różnych stron świata podczas Miasteczka Integracyjnego 2020. Wydarzenie odbyło się w dniach 25-27 września. Wspólnie spędzony czas był dobrą okazją do wysłuchania relacji młodzieży na temat tego, jak pandemia COVID-19 zmieniła rzeczywistość, w której na co dzień funkcjonują oraz wypracowania pomysłów na realizowanie projektów solidarności międzyludzkiej, mimo ograniczeń spowodowanych rozprzestrzenianiem się wirusa. Program Miasteczka został tak przygotowany, aby umożliwić uczestnikom poznanie sytuacji w krajach, w których rzeczywistość zdominowały wojny, konflikty, prześladowania, skrajne ubóstwo, głód. Mieliśmy możliwość wysłuchania głosów m.in. z dotkniętego jednym z największych kryzysów humanitarnych we współczesnym świecie Jemenu, Białorusi, gdzie od sierpnia br. społeczeństwo, w pokojowych protestach, domaga się poszanowania swoich podstawowych
praw, Kuby, zamkniętej na świat przez reżim totalitarny czy Nigerii na temat, której krąży znacznie więcej stereotypów niż rzetelnych informacji, dotyczących poziomu rozwoju kraju, największych wyzwań oraz realnych potrzeb Nigeryjczyków.

Na zakończenie uczestnicy wydarzenia zostali wyposażeni w Kompendium Solidarności, czyli pakiet dobrych rad, jak na co dzień, we własnym otoczeniu, realizować dzieło solidarności z potrzebującymi oraz dbać o pokój na świecie.

W Miasteczku Integracyjnym 2020 uczestniczyła młodzież ze szkół średnich z Lublina, Gdańska, Poznania oraz obcokrajowcy m.in. z Gruzji, Nigerii, Salwadoru, Tunezji, Hondurasu, Meksyku, Ukrainy, Indonezji, Turcji. Mimo dzielących odległości, atmosfera radosnej otwartości towarzyszyła nam każdego dnia, co sprzyjało wymianie doświadczeń i integracji. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne projekty.

E.P.

Miasteczko Integracyjne to wydarzenie o charakterze edukacyjno-kulturalnym, organizowane cyklicznie przez lubelskie Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Solidarności Globalnej. Inicjatywa jest skierowana do młodzieży polskiej i zagranicznej. Ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy i potrzeby współczesnego świata, a także zainspirowanie do podejmowania działań lokalnych na rzecz pokoju w wymiarze globalnym.