Język solidarności

„Znajomość języków jest bramą do wiedzy.”
Roger Bacon

Możliwości podróżowania i spotykania się są obecnie bardzo ograniczone. Nic jednak nie jest w stanie ograniczyć „horyzontu solidarności”. W czasach zdominowanych przez pandemię, nie zapominamy o naszych Przyjaciołach z zagranicy.

Gruzja zajmuje szczególne miejsce na mapie działań lubelskiego środowiska wolontariatu. Pomoc niesiemy tam od 2008 roku, kiedy wybuchła wojna gruzińsko-rosyjska. Nową inicjatywą Stowarzyszenia Solidarności Globalnej są lekcje on-line dla Gruzinów.
Zaczęło się w grudniu 2020 roku od zdalnych zajęć dla młodzieży z górskiej wsi, Zoti. Chętnych do nauki języka angielskiego szybko przybywało i wraz z początkiem nowego roku rozpoczął się kurs dla dwóch kolejnych grup, tym razem ze Ckaltubo. Jest to niewielkie miasto w środkowo-zachodniej Gruzji, którego mieszkańcy to w znacznej mierze osoby przesiedlone wewnętrznie, głównie z terenu Abchazji.

Dla każdej z trzech grup lekcje odbywają się raz w tygodniu i są prowadzone przez wolontariuszy z Grupy Solidarności Globalnej. Jest to intensywny czas, któremu towarzyszy radosna atmosfera spotkania, poznawania się, wymiany doświadczeń. Gruzini są chętni do nauki, niektórzy przygodę z językiem angielskim zaczęli od podstaw.
Inicjatywa pokazuje, że wśród naszych gruzińskich przyjaciół istnieje duża potrzeba zdobywania nowych umiejętności, rozwijania się, a także kontaktu. Wydaje się to szczególnie ważne dla mieszkańców niewielkich, peryferyjnych, wciąż odczuwających skutki niedawnego konfliktu zbrojnego, miejscowości. Znajomość języka angielskiego stwarza wiele nowych możliwości, daje szansę na zmiany na lepsze. Wierzymy, że „wirtualne” lekcje zaprocentują również w odniesieniu do działań wolontariackich i kiedy spotkamy się już na żywo, to łatwiej nam będzie porozumiewać się i budować wspólnie kolejne gruzińsko-polskie dzieła solidarności.

Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane dołączeniem do grupy wolontariuszy-nauczycieli języka angielskiego:
e-mail:
info@solidarity.com.pl , tel.: +48 797 341 681.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *